ההתקדמות שעבר ענף הבנייה בארץ ובעולם בשנים האחרונות היא עצומה ומרשימה. כיום בעידן הטכנולוגי והמודרני בו אנו חיים, התרגלנו לקבל כל דבר כמובן מאליו, אך למען האמת כל תהליך בנייה כזה או אחר בו אנו נתקלים כיום, שואב ממקורות עתיקים וותיקים יותר, בהם לא העזו כלל לפנטז על כל אותם דברים שלנו נראים כיום כמובנים מאליהם. הרי ברור לכולנו שכל תהליך בנייה כזה או אחר בו אנו נתקלים כיום לא נוצר כאן ועכשיו אלא החל כתהליך בנייה פשוט למדי אי שם בעבר וככל שעברו הימים הוא הלך והתפתח לכדי תהליך בנייה מורכב ומשוכלל יותר. חשוב אגב לשים לב, שעל אף המחסור בעבר באמצעים טכנולוגיים כאלה או אחרים, כל בנייה שנעשתה בעבר וכל תהליך בנייה כזה או אחר, לאו דווקא היו פשוטים יותר מאלה של היום. אנו יכולים לציין מקרים רבים של בנייה מן העבר שהותירו פיות רבים פעורים אף בימינו אנו לאור התוצר המופלא שהניבה בנייה שאמורה על פניו להיות פשטנית אך למעשה בדרך כלשהי התבררה כלא מגבילה כלל אלא דווקא מאפשרת. דוגמא בולטת של בנייה כזו, היא בניית הפירמידות במצרים. הרי הפירמידות הן תוצר מופלא שקשה להאמין שבאמצעות בנייה פשטנית ומיושנת ניתן היה להקים בכזו רמת איכות גבוהה.

ככל שעברו השנים והעולם התקדם ויחד איתו גם הטכנולוגיה על ענפיה הרבים, הפכה גם בנייה לתהליך מודרני שהתאים את עצמו לרוח הזמן והדור. כך אם כן, הפכה בנייה מתהליך פשטני למדי בעולם שגם הוא איננו מורכב לכלי מתקדם יותר בעולם מתועש. למרבה הצער, לאור הדברים הנ"ל ניתן להבין שכיום הפכה בנייה אצל מרבית האנשים לשם נרדף לרעש ומטרד – אישי וסביבתי. רובינו זכינו לתענוג המפוקפק למדי שבמגורים בסביבת אתר בנייה. כל מי ש"זכה" לכך בכל אופן, יוכל לספר על רעשים בלתי נסבלים הנובעים מאתר הבנייה, על זיהום אוויר ולכלכוך רב המצטבר בכל האיזור עקב תהליכי בנייה כאלה ואחרים ועל קצב בנייה איטי במיוחד הגורם לכל אותם מרעין בישין שציינו להמשך יתר על המידה. אך ברבות השנים, ככל שהעולם הוסיף להתקדם ולהשתכלל, שיטות בנייה חדשניות נוצרו והפכו אפילו את התחום הידוע לשמצה הזה של בנייה מזהמת ומיושנת לתחום שמייצר חדשנות תעשייתית ותהליכי בנייה מתקדמים שאינם פוגעים באדם ובסביבה. כיום ישנן מספר שיטות בנייה מתקדמות כאשר לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות משלה.

ככלל, את רוב שיטות בנייה חדשניות אלו ניתן לכלול תחת הכותרת "שיטות בנייה מתועשות", שכן כולן למעשה שיטות בנייה המתבצעות בשיטה מתועשת, מסודרת וקפדנית בשטח מפעל שנועד לשם כך בדיוק ולא באתר הבנייה הממוקם בלב סביבה הומת אדם. לא בכל שיטות בנייה אלו מתבצע תהליך הבנייה מתחילתו ועד סופו בשטח המפעל, אלא בחלקן מתבצעת בנייה של חלקים מסוימים בשטח המפעל ותהליך בנייה נוסף של שלד המבנה או חלקים דומים באתר הבנייה. כך או כך, מדובר על מהפכה של ממש בתהליכי בנייה שבעבר כאמור היו פשוטים, חסרי תחכום ופוגעניים למדי לאדם ולסביבה וכיום הפכו את עורם והמציאו את עצמם מחדש כתהליכי בנייה מודרניים, נקיים וידידותיים לאדם ולסביבתו. כדוגמא, ניתן למשל לציין את הבנייה הירוקה שנחשבת כשיטה שמיועדת מיסודה לחסכון בשימוש באנרגיה, במים ובשאר משאבי הטבע החל משלב תכנון המבנה ועד לשלב המגורים בו.

נדמה שבעבר על אף היכולות המופלאות, הנשגבות לעיתים מבינתנו, שהפגינו הבונים הקדומים, לא ניתן היה להגיע ליכולות בנייה כה מתקדמות כמו שחברות הבנייה המובילות והאיכותיות של ימינו מציעות על מנת לשמור על איכות חיים טובה יותר לכולנו.

אוסטק שמיר – בנייה מודרנית