המודעות הרבה לאיכות הסביבה הולידה בעקבותיה פתרונות רבים, ובעיקר גם פתרונות יצירתיים. פתרונות אלה באים לידי ביטוי בתחומים רבים, אולם אחד החשובים שבהם קשור אל תחום הבנייה. בנייה ירוקה, שוודאי שמעתם עליה לא מעט לאחרונה, הופכת נפוצה יותר ויותר ומציעה, במסגרתה, יתרונות רבים. לאט לאט היא גם משתלבת בבנייה הישראלית, וזאת לאחר שתפסה מקום של כבוד במקומות שונים בעולם. מהי בנייה ירוקה, מה הם יסודותיה המרכזיים ובמה בדיוק היא שונה מכל בנייה אחרת? על כך, במאמר שלפניכם.

בנייה ירוקה – אוסטק שמיר בע"מ

מהי בנייה ירוקה?

ממחקרים של שנים ארוכות, נמצא כי למבנים, הפזורים ברחבי העולם, ישנה השפעה משמעותית במיוחד על הסביבה ובעיקר על ייצור חומרי פסולת שונים ופליטת גזים רעילים. מעל לחמישים אחוזים מייצור הפסולת בכל העולם, מגיע ישירות מהמבנים השונים. קרוב לארבעים אחוזים מצריכת האנרגיה נעשית על ידי המבנים עצמם וכמעט חמישים אחוזים מסך צריכת חומרי הגלם הקיימים, היא על ידי מבנים אלה. בנייה ירוקה שמה לה למטרה לצמצם באופן משמעותי את תרומתם של המבנים לנזק המצטבר, הכל כך רב ומיידי, על כדור הארץ, ולמצוא פתרונות חלופיים, אותם ניתן לשלב בכל מבנה. בנייה ירוקה כוללת, במסגרתה, אלמנטים שונים, הלוקחים חלק במבנה עצמו ועוזרים לו לשמור על הסביבה, או, לכל הפחות, לצמצם את הנזקים השונים שלהם הוא גורם.

בידוד תרמי - בית לדוגמה

מה מאפיין בנייה ירוקה?

  • פתרונות המאפשרים חיסכון באנרגיה – אחד הפרמטרים החשובים ביותר של בנייה ירוקה הוא שילוב של פתרונות, המאפשרים לחסוך באנרגיה. כמו, למשל, ניצול מיקומו של המבנה על מנת ליהנות מתאורת יום במקום מתאורה מלאכותית, שימוש בפתרונות אוורור קיימים כדי לחסוך בהוצאות על קירור או חימום, ניצול אנרגיית השמש, במסגרת פתרונות שונים, המשולבים במבנה עצמו ועוד ועוד.
  • אפשרות להתייעלות אנרגטית – אחד היסודות המרכזיים של בנייה ירוקה הוא האפשרות להתייעלות אנרגטית בכל מבנה ומציאות הדרכים הנכונות וטובות ביותר לעשות זאת. בנייה ירוקה, המעודדת התייעלות אנרגטית זו, מציעה שימוש בלוחות סולריים למשל או טורבינות רוח המאפשרות שימוש חוזר באנרגיה הקיימת. בנייה ירוקה מעודדת גם בחירת מכשירי חשמל שונים, הנושאים תו ירוק המעיד על היותם יעילים יותר, בהשוואה למכשירי חשמל אחרים, וכן פתרונות נוספים אחרים.
  • פתרונות המציעים חסכון משמעותי במים – בנייה ירוקה מציעה גם פתרונות שונים, העוזרים לחסוך במים, כמו מחזור מים, במידה ואפשרי, ניצול מי גשמים וכן גם התקנה של חסכמים או שימוש בחיישנים מיוחדים, העוזרים לחסוך במים.
  • אפשרויות של מחזור – גם מחזור הוא חלק מבנייה ירוקה. הפרדת פסולת ומחזור של פסולת הוא חלק בלתי נפרד מכל מבנה, שבנייתו היא בנייה ירוקה וכן גם שימוש בפתרונות מחזור קבועים לצרכי התייעלות וחיסכון לאחר הבנייה עצמה.
  • התאמת הסביבה לצרכיו ונוחיותו של האדם – בנייה ירוקה מתייחסת גם אל נוחיותו של האדם, השוהה במבנה עצמו. היא משלבת פתרונות ידידותיים ובעיקר גם ירוקים יותר היוצרים סביבה בריאה ונכונה לאדם. בין אם מדובר בשימוש בחומרים שאינם נחשבים לרעילים או מזיקים, שימוש בתאורה טבעית ומספקת וכן גם אוורור הנדרש לכל מבנה.
בנייה ירוקה- אוסטק שמיר בע"מ

במה שונה בנייה ירוקה מבנייה סטנדרטית

בנייה ירוקה, שלא כמו בנייה סטנדרטית, מצמצמת כמה שניתן את השימוש בחומרים שונים ומנצלת משאבים קיימים. בנייה ירוקה מאפשרת ליצור מבנה, המשתלב עם הסביבה שבה הוא נמצא, ומנצל את הקיים בה מבלי להפריע לה. בנייה ירוקה עושה ככל שביכולתה על מנת להציע פתרונות חסכוניים יותר, ומשלבת אותם בכל מבנה כדי לעשות זאת נכון.