כיום בישראל פעילות מספר שיטות בנייה, כשהנפוצות ביותר הן: שיטת הבנייה הקונבנציונלית, בנייה טרומית ובנייה מתועשת. לכל אחת משיטות הבנייה הפועלות היום בארץ, יש יתרונות וחסרונות, מצדדים ומתנגדים רבים. השיקול לגבי בחירת שיטת הבנייה, יהיה לרוב, על סמך הכדאיות הכלכלית של שיטת הבנייה הנבחרת.

מהי שיטת בנייה קונבציונלית ומהם יתרונותיה?

שיטת בנייה קונבנציונלית – זו שיטת בנייה המשמשת לבניית בתים בכל הגדלים. בנייה קונבנציונלית עושה שימוש בחומרי גלם המגיעים אל אתר הבנייה. המבנה מוקם באופן שיטתי, לבנה על לבנה, המתחברות אחת אל השנייה באמצעות מלט.
בנייה זו כוללת שלבים כמו: חפירת יסודות, הרכבת טפסות ותבניות מעץ ומיציקות בטון.

הקירות מוקמים באמצעות לבנים המתחברות באמצעות מלט. בתום התהליך, גימור הבניין נעשה באמצעות טיח וצבע. חיסרון בולט של בנייה קונבנציונלית טמון באיטיות שבה מוקם המבנה. חסרונות נוספים הם הרעש והלכלוך הנוצרים תוך כדי תהליך הבנייה והעובדה שפועלים לא מנוסים ומיומנים הם למעשה, כוח האדם העוסק בבניית המבנים.
גם היום, שיטת הבנייה של בנייה קונבנציונלית היא הנפוצה ביותר בישראל.

מהי שיטת בנייה טרומית ומהם יתרונותיה?

שיטת בנייה טרומית שונה לחלוטין משיטת בנייה קונבנציונאלית. היא הרבה יותר מהירה, מקצועית ונקייה, משיטת הבנייה הקונבנציונאלית. מודולים מוכנים מגיעים לאתר הבנייה. הם למעשה, מבטלים את הצורך בהקמת קירות באתר.
בנייה טרומית כמעט ואינה גורמת לנזק באיכות הסביבה והיא אהודה מאד אצל קבלנים המבקשים להגיש את הפרויקטים שלהם בפרק זמן קצר.

בנייה טרומית נחשבת לשיטת בנייה מודרנית והיא מקובלת באזורים רבים בעולם. כעיקרון, התכנון של בניית המבנה המוקם באמצעות השיטה הטרומית, נעשה מראש ע"י אדריכלים ומהנדסים, שהתמחו בתחום זה, והם אלה, אשר מזמינים במפעל את החלקים של המבנה. המודולים של המבנה, שהם למעשה הדירות עצמן, מגיעים מוכנים ממפעל שאמון על הייצור שלהם. על הפועלים המיומנים הנמצאים באתר ומכינים את התשתיות של הבניין, מוטלת האחריות של הרכבת המודולים לשלד הקיים. שיטת בנייה זו, מונעת טעויות חישוב במבנה, וכאמור, היא נקייה וזולה בהרבה משיטות בנייה אחרות.

אומנם, אנשי מקצוע שהתמחו בבנייה טרומית, יותר יקרים מפועלים חסרי ניסיון, אך הכמות הנדרשת של פועלים מיומנים היא הרבה יותר קטנה ויעילה, מאותם פועלים חסרי ניסיון, שעלולים לעכב או לחבל שלא במכוון, בתהליך ובתוצאה של הבנייה.

מהי שיטת בנייה מתועשת ומהם יתרונותיה?

שיטת בנייה מתועשת משלבת בין יסודות הבנייה של הבנייה הקונבנציונאלית לבין היסודות של השיטה הטרומית.
בדומה לשיטה הקונבנציונלית, גם בשיטה המתועשת, מתחילים את הבנייה בהנחת יסודות הבניין. אך בניגוד לשיטה הרגילה, אין הפועלים מקימים את הקירות לבנה אל לבנה, אלא, קירות ותקרת המבנה, מגיעים כמודולים מוכנים מהמפעל.

שיטת בנייה מתועשת מתאימה להקמת מבנים גדולים, עם זאת, חייבים להקים את היסודות של המבנים בשטח, מכיוון שלא תמיד ניתן להעביר ולהניע מבחינה לוגיסטית את חלקיהם הגדולים במיוחד של גשרים או בניינים גבוהים מאד.

היתרון של בנייה מתועשת הוא בשיפור של איכות הבנייה, אשר אינה פוגעת באיכות החיים של השכנים ובאיכות הסביבה בכלל.
בדומה לשיטת הבנייה הטרומית, כשבוחרים בשיטת בנייה מתועשת, חייבים להעסיק אנשי מקצוע מיומנים ובעלי ניסיון. מבחירת אדריכל ומהנדסי הבניין ועד אחרון הפועלים, כולם חייבים להיות בעלי ניסיון וידע בשיטות הבנייה. חשוב לקבל המלצות ולראות עבודות מוכנות של קבלנים ואדריכלים אשר עובדים עם שיטת הבנייה המתועשת.

שיטה זו זוכה לביקוש רב בארצות רבות בעולם, היות והיא הוכיחה את יעילותה ועליונותה על פני שיטות בנייה אחרות.

אוסטק שמיר – חברת בנייה

"אוסטק שמיר הינה בעלת ותק של עשרות שנים ומאות פרויקטים מוצלחים, לחצו לצפייה בפרויקטים נבחרים ואודות החברה.
כמובן, מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל שאלה ועניין, נשמח לסייע ולשתף פעולה לשביעות רצונכם המרבית.