בעידן של ימינו התרגלנו כבר להיות סקפטיים וחשדניים כלפי כל מי שמעיז לספר לנו שבידיו רעיון חדש שמסוגל לחולל מהפכה. הדבר נכון גם לגבי בנייה ירוקה. שגרת החיים בעולם המודרני הרגילה אותנו לחלוטין לכך שכל תהליך של בנייה מלווה בפסולת אין סופית, ברעש בלתי נסבל, בזיהום אוויר ופגיעה באיכות הסביבה ובחוסר התחשבות מצד כל גורם הקשור בנושא. אם מישהו רק היה מעלה בדעתו לספר לנו על אפשרות של בנייה ירוקה ועל האלטרנטיבה המדהימה שהיא מציעה לכל הצרות הללו הרי שהיינו משליכים אותו מכל המדרגות בטענה שגם הוא מן הסתם מנסה למצוא דרך להרוויח על חשבוננו. סקפטיים כבר אמרנו? אבל האמת לאמיתה היא שבכל הנוגע לתהליך יוצא הדופן של בנייה ירוקה ניתן להשליך את החשדות מן החלון, לפתוח את הראש לרעיונות חדשניים ולגלות שבפתח ניצבת מהפכה של ממש בעולם הבנייה והשמירה על איכות הסביבה, מהפכה בשם – בנייה ירוקה.

כפי שכבר ציינו, מגורים בסמוך לאתר בנייה סטנדרטי יכולים להוות בעיה של ממש לכל מי שלא מוכן להתפשר על איכות החיים שלו. האוויר מזדהם, הלכלוך על התריסים מצטבר והרעש כמעט ולא נותן לילדים לישון בשעות היום. אך בכל הנוגע לתהליכי בנייה ירוקה,הרי שהתהליך הוא אחר לחלוטין. בשיטת בנייה ירוקה, מתקיים תהליך שכל מטרתו מתחילתו ועד סופו לשמור על איכות הסביבה ולדאוג שלא תפגע חלילה. אם חשבתם שהדאגה לסביבה הבאה לידי ביטוי בשיטת בנייה ירוקה היא נקודתית בלבד ונוגעת אך ורק לתהליך הבנייה עצמו, הרי שטעות בידיכם. שיטת בנייה ירוקה דואגת לשמירה על איכות הסביבה החל משלב תכנון הבית, עבור בשלב הבנייה וכלה בשלב המגורים בו. קראתם נכון – על ידי בנייה ירוקה ניתן לדאוג לאיכות הסביבה כבר משלב תכנון המבנה! למעשה, כל הרעיון הניצב מאחורי השיטה המופלאה הזו של בנייה ירוקה, הוא השמירה על איכות הסביבה תוך שימוש מופחת עד כמה שאפשר באנרגיה מיותרת ובמשאבי הטבע המתכלים. בדיוק בשל כך, בטכניקת בנייה ירוקה, יש צורך בתכנון מוקדם של כל אלמנט וכל שלב מתהליכי הבנייה כדי שבסופו של דבר נעמוד ביעד ונצליח באמצעות בנייה ירוקה בלבד להקים מבנה שיהיה גם נוח ובריא למחייה וגם פוגעני כמה שפחות כלפי הסביבה.

כיצד אם כן מתבצעת בנייה ירוקה הלכה למעשה? ובכן עוד בשלב בתכנון כאמור נרצה  להקים את הבית באופן כזה שהוא יוכל לנצל עד כמה שיותר את המשאבים הטבעיים הלא מתכלים של הטבע (כמו אור שמש) ובכך לחסוך באנרגיה. לכן בשיטת בנייה ירוקה, נבחר למקם את הבית בצורה כזו בה אור השמש יחדור אליו כמה שיותר ובכך למעשה תסייע בנייה ירוקה לחסכון באנרגיה. שכן בית אליו חודר אור שמש רב ישתמש פחות באור חשמלי ובאנרגיה. באותו אופן, בנייה ירוקה דואגת לחסכון באנרגיה על ידי ניצול מרבי של כיווני האוויר של הבית. נבחר למקם את הבית באופן כזה בו תחדור אליו רוח בצורה הטובה ביותר ובכך, שוב על ידי בנייה ירוקה כאמור, נחסוך שימוש במיזוג האוויר ובאנרגיה מיותרת. מעבר לכך, בנייה ירוקה דואגת לסביבה גם במהלך תהליך הבנייה עצמו. במהלך בנייה ירוקה נשתדל כמובן להשתמש בחומרים ממוחזרים וחומרים ידידותיים לסביבה בלבד. מעבר לכך, כדי למנוע פגיעה נקודתית בסביבה, במהלך בנייה ירוקה נדאג כמובן לפינוי של פסולת הבניין ומחזורה במידת האפשר.

לסיכום, חשוב לדעת שכיום בנייה ירוקה מהווה אלטרנטיבה לבנייה מזהמת הסביבה שהכרנו עד היום. באמצעות טכניקת בנייה ירוקה ניתן לחסוך פגיעה בסביבה עוד בשלבי תכנון הבית ואף בשלבי הקמתו והמחייה בו. יתרה מכך, מי שיבחר להקים את ביתו באמצעות בנייה ירוקה יוכל לחסוך בהוצאות מיותרות שגם כך פוגעות בסביבה וניתן לוותר עליהן. הרי באמצעות בנייה ירוקה תוכלו לצמצם את השימוש במזגן,בתאורה ובשאר גורמים עליהם אנשים מוציאים כסף רב שניתן היה לחסוך בקלות לו רק היו בוחרים גם הם בשיטת בנייה ירוקה.

אוסטק שמיר – בנייה ירוקה