כיצד בניה ירוקה תורמת לשיפור איכות החיים

עקרונות ויעדיה של בניה ירוקה מכוונים למטרה אחת עיקרית, והיא, שמירה על איכות הסביבה מפני נזקים הנגרמים מידי האדם ופיתוחים טכנולוגיים שעלולים לפגוע באוצרות טבע. בניה ירוקה משלבת עקרונות עתיקים לצד טכנולוגיות חדישות כדי להשיג את יעדיה. למעשיה, שיטת בניה ירוקה מאגדת בתוכה, מספר שיטות בניה, כל אחת בדרכה מיישמת את ערכיה ואת עקרונותיה של בניה ירוקה. שיטות הבנייה של בניה ירוקה עושות שימוש בחומרים טבעיים ובטכנולוגיות מתקדמות של בנייה, אשר חוסכות את הצורך בהעסקת של פועלים רבים באתר הבנייה ומקצרות באופן משמעותי את פרקי הזמן של הבנייה. בניה ירוקה נעזרת באוצרות טבע זמינים, כמו שמש, רוח וחומרי גלם ממוחזרים, כמו כן, בניה ירוקה מנצלת מאגרי מים טבעיים הקיימים בסביבות אתר הבנייה.

בניה ירוקה וחיסכון באנרגיה

באמצעות בניה ירוקה, ניתנת האפשרות לחסוך בהוצאות אנרגיה לקירור, תאורה, חימום ועוד. תכנון מוקדם ומותאם לתנאים הטופוגרפיים של המבנה המתוכנן, יחסוך בצורך בעבודות עפר בעת הבנייה. לאחר אכלוס המבנה, יסייע התכנון המוקדם, ליצור חזיתות לכיווני דרום-צפון אשר יאפשרו כניסת אור טבעי במשך שעות ארוכות ביום, ויקטין שטיחי קירות שיהיו חשופים לקרינת השמש. תכנון מוקדם יוצר תנאים נוחים לחימום הדירה בחורף ולקירור בקיץ. הבית מתוכנן באופן מתוחכם, אשר יאפשר מספר כיווני אוויר שיחדירו אוויר נקי וצח לבית מצד אחד, ומצד שני, לבידוד בשעות היום מקרני השמש החמות. בידוד יעיל ויצירת כיווני אוויר בצורה מקסימאלית, יאפשרו חיסכון בשימוש במכשירים חשמליים, חיסכון שיביא באופן ישיר, להורדה בפגיעה באיכות הסביבה.

בניה ירוקה וחימום סולארי – אמצעים שונים המכוונים לאותה מטרה

ישנם שני גורמים שמכוונים לאותה מטרה, אך פועלים באמצעים שונים. בניה ירוקה וחימום סולארי מנסים להשיג את אותה המטרה, הפחתה מקסימאלית בשימוש באנרגית החשמל ושימוש מוגבר באוצרות טבע. בניה ירוקה נוקטת בכל דרך אפשרית כדי להימנע מפגיעה באיכות הסביבה, והיא מנצלת, גם במהלך תהליך הבנייה, את אנרגית השמש. המבנים המוקמים באמצעות שיטות הבניה של בניה ירוקה, מתוכננים לניצול מקסימאלי של אוצרות הטבע, כשהתקנת מערכות סולאריות על הגג, היא אחת מהפעולות המזוהות ביותר עם בניה ירוקה. עקרונות הבנייה של בניה ירוקה מתייחסים לשלבים שונים של הבנייה, לא רק בשלב הבנייה עצמו, אלא גם בשלבים שאחרי הבנייה. לאחר שהמבנים עוברים תהליך של אכלוס, הדיירים יכולים להתחיל ליהנות מהתכנון הקפדני של כל אחד מאלמנטים הבנייה, כמו, למשל, מיקום פתחי האוויר והאור של המבנה, והניצול המקסימאלי של אוצרות הטבע, כמו השמש.

בניה ירוקה וחיסכון במים

בישראל, מים נחשבים למצרך יקר מאד, בעיקר בגלל מיעוט הגשמים בעונת החורף. במשך המשנים, מקורות המים הולכים ומתמעטים והציבור משלם על כך במיטב כספו. בניה ירוקה מציעה פתרונות משלה גם לנושא של מיעוט במקורות המים בישראל.

* בניה ירוקה מציעה אגירה של מי גשמים במיכלים מיוחדים והזרמתם לגינות.

* התקנתם של חסכמים במקלחות ובברזים מקטינים את כמויות המים העוברות בצינורות שכתוצאה מכך יביא לכ-40% חיסכון בצריכת המים.

* בניה ירוקה דוגלת בהרכבת מיכלי הדחה בעלי שני שלבים שתפקידם לווסת ולהפחית את כמויות המים הזורמות בשירותים לאחר שימוש.

* בניה ירוקה עושה שימוש בשיטות של מיחזור מים שעברו שימוש ביתי ונשפכים למי הביוב. מים אלה מתחלקים לשתי קבוצות: מי ביוב (שחורים) ומים אפורים (דלוחין).

באמצעות שיטות טכנולוגיות מתקדמות, ניתן להפוך את המים האפורים למים ממוחזרים ולהחזיר אותם לשימוש למטרות כמו גינון וכדומה.

אוסטק שמיר – בניה ירוקה