כיצד ניתן ליישם בנייה ירוקה בשטח?

עקרונותיה של בנייה ירוקה מבוססים על הפעלת שיטות בנייה שמטרתן העיקרית, היא שיפור באיכות החיים, שמירה על איכות הסביבה, ניצול מקסימלי של משאבים טבעיים ועוד. מעל הכל, בנייה ירוקה שואפת ליישם את עקרונותיה באופן מעשי.

כדי שנבין מהי בנייה ירוקה, ראוי שנלמד את האמצעים שבעזרתם ניתן ליישם את העקרונות החשובים המרכזיים ביותר.

  • תכנון יעיל אשר יאפשר ניצול פסיבי של אנרגיית השמש.
  • ניצול של המסה התרמית המצויה במקום.
  • יצירת בידוד תרמי משודרג.
  • איטום מרבי של פתחים, כדי למנוע יציאת אוויר מבפנים (חדרים ממוזגים) או חדירה פנימה של אוויר חיצוני.
  • חיפוי המעטפת החיצונית באמצעות חומרים המתאימים לתנאי האקלים בארץ.
  • ניצול מקסימלי ויעיל של אור יום ליצירת תאורת פנים טבעית.
  • שימוש במערכות תאורה, חימום ומיזוג אוויר איכותיות ליצירת יעילות אנרגטית גבוהה.

החשיבות של תכנון השלד בשיטת הבנייה של בנייה ירוקה:

בכל שיטת בנייה שאנחנו מכירים, יש חשיבות רבה לתכנון השלד. הוא הבסיס שעליו עומד הבניין. גם בנייה ירוקה מעניקה לתכנון השלד של המבנה חשיבות רבה, אך מסיבות נוספות.

בנייה ירוקה מעניקה חשיבות לבידוד התרמי ביסודות המבנה ולחומרי הגלם המשמשים לציפוי התקרה והקירות. הבדל ניכר בין המבנים המוקמים באמצעות שיטות הבנייה של בנייה ירוקה הינה שכבת הבידוד התרמי הקיימת בכל מבנה שנבנה על פי שיטותיה של הבנייה הירוקה.

שכבת הבידוד התרמית, מאפשרת חיסכון בעלויות בחשמל, ומונעת בזבוז אנרגיה של גז, חשמל או כל סוג אחר של אנרגיה שממנו ניתן להפיק חימום לבית, בימי החורף.

כדי להגיע לתוצאות אפקטיביות במיוחד, מומלץ לדאוג לבידוד תרמי בקירות, ביסודות, במרתפים ולבידוד איכותי ויעיל גם בגג המבנה.

תכנון אקלימי במסגרת של בנייה ירוקה:

לתכנון האקלימי של מבנים שנבנו על פי שיטת בנייה ירוקה יש חשיבות רבה. תכנון אקלימי מתייחס למיקום ולגודל של החלונות ופתחי האוורור הנוספים בבית.

גם גובה התקרה ומיקום החללים בשטח הבית או הדירה, הם נושאים המשתייכים לתכנון האקלימי של המבנה. החשיבות של גובה התקרה, קשורה לבידוד התרמי והאקוסטי של המבנה. תקרה גבוהה מגדילה באופן טבעי את חלל החדר, ומחייבת פתחי אוורור נוספים, או הגדלתם של פתחי האוורור המתוכננים. הוספת חלונות ופתחי אוורור לחדר, יביאו לחיסכון משמעותי בבזבוז אנרגית החשמל, כשכמות האור שתחדור לחדר תהיה גדולה יותר, ומספר החלונות הרב, ייצור כיווני אוויר רבים.

חשוב להקפיד על איטום נכון ויעיל של פתחי האוורור הרבים, כדי למנוע מצב של חדירת קור בחורף, וחום, בקיץ.

חשיבות המיקום וחומרי הגלם בשיטת הבנייה של בנייה ירוקה:

מיקום המבנה בשיטת הבנייה של בנייה ירוקה, הוא אחד מהנושאים החשובים ביותר כשבודקים את עקרונות השיטה.

בחירה נכונה של מיקום המבנה, היא בין ההחלטות החשובות ביותר שמתקבלות לפני תחילת הבנייה. בעת שבוחרים את מיקום המבנה, יש לקחת בחשבון את כיוון האור, ואת כיווני האוויר שמהם יוכלו ליהנות הדיירים בעתיד.

בחירה נכונה, תאפשר לדיירים ליהנות מניצול מקסימאלי של אור טבעי, במשך ארוכות ביום, לבית עם כיוונים חמים ונעימים, במיוחד, אם מרפסות הבית, יהיו ממוקמות בכיוונים השמשיים יותר.

לא רק האור הטבעי יביא לחיסכון בחשמל, אלא גם האוויר הרב שיגיע ממספר כיווני אוויר, אשר יאפשר למשפחה להמעיט בשימוש של המזגן, כשבערב, כשהשמש יורדת, ניתן יהיה ליהנות מבריזה נעימה המגיעה מכיוון הים.

בנייה ירוקה עושה שימוש בחומרי גלם ממוחזרים ואיכותיים.
איכות שדיירי המבנה ייהנו ממנה בעתיד, כשיעברו לגור בדירותיהם ה"ירוקות".

חברת הבנייה "אוסטק שמיר" נמצאת בחזית בכל הקשור לבנייה ירוקה ובת קיימה בישראל.
החברה מיישמת טכנולוגיות מתקדמות של בידוד תרמי אקטיבי ופסיבי וכן משלבת מערכות חכמות בכל הקשור למים ולתאורה. הינכם מוזמנים ליצור קשר בכל שאלה ועניין, ולצפות בפרויקטים נבחרים שלנו להתרשמות.