בכל יום שעובר אנו שומעים על פגיעה נוספת באיכות הסביבה. בין אם אילו מי שפכים הזורמים לנחל או מחלחלים אל מי התהום שלנו ובין אם זהו זיהום האוויר ההולך ומתפשט ברחבי העולם ונובע בעיקר ממפעלים ואתרי בנייה שונים. כך או כך הפגיעה באיכות הסביבה שלנו הולכת וגוברת ונדמה שכדי להפוך את הקערה על פיה יהיה צורך במהלך חדשני של ממש. ובכן למען האמת המהלך החדשני הזה שנדמה כאילו הגיע מן העתיד כבר נמצא כאן איתנו ושמו הוא – בנייה ירוקה.

לא רבים האנשים שיודעים עד כמה מזהמי סביבה הם כל המבנים המוקמים על ידנו. המבנים שלנו משתמשים ומזהמים כמויות עצומות של מים וחומרי גלם אחרים. לצורך הקמת מבנים (שלא באמצעות בנייה ירוקה) מושמדים עצים ויערות רבים. כמו כן המבנים שלנו פולטים באופן קבוע גזים רעילים ופסולת לרוב. כל האמור לעיל נוגע אך ורק לבתים עצמם וזה עוד מבלי שנגענו באתרי הבנייה שבונים שלא באמצעות בנייה ירוקה! הרי כל אדם כמעט מכיר את החוויה הלא נעימה שבמחייה בסמוך לאתר בנייה קונבנציונאלית. האתר מלא ברעש, פסולת, אבק ושאר חומרים וגזים מזהמים נוספים. ובכן כיום באמצעות בנייה ירוקה הדברים נראים אחרת לגמרי. שיטת הבנייה המכונה "בנייה ירוקה" נועדה על מנת לצמצם את השימוש לרעה שנעשה (במודע ושלא במודע) בטבע על ידי המבנים ואתרי הבנייה שלנו. מן הפן האקטיבי יותר, המטרה של בנייה ירוקה היא חיסכון באנרגיה, במים ובחומרי גלם נוספים שניתן למחזר. הדרך בה בנייה ירוקה מסייעת בכל האלמנטים הללו מתחילה עוד משלבי התכנון הראשוניים של המבנה. כך, טכניקת בנייה ירוקה נוגעת למעשה בכל האלמנטים החשובים של הקמת המבנה – החל משלב האדריכלות והעיצוב, עבור בשלב הבנייה וכלה בשלב המחיה. בנייה ירוקה היא למעשה גישת חיים שנוגעת בכל אחד מתחומי הבנייה שציינו.

כיצד בנייה ירוקה נוגעת בשלבי התכנון? ובכן מכיוון שברצוננו לחסוך באנרגיה עד כמה שאפשר ולנצל את האור הטבעי המגיע מן השמש,נצטרך על פי הגישה של בנייה ירוקה לתכנן את מיקום הבית כך שיזכה לכמות האור והאנרגיה הטבעיים הגדולה ביותר שניתן להשיג. כמו כן, בנייה ירוקה מתערבת בהיבט האדריכלי ממש של הקמת המבנה שכן על מנת להפיק כמה שיותר אור ואנרגיה טבעיים כאמור, יהיה צורך בתכנון מדויק של גודל ומיקום החלונות גם כן. כך אם כן,בזכות בנייה ירוקה נוכל לחסוך בהדלקת האורות בבית ונזכה ליותר שימוש באור ואנרגיה טבעיים. הדבר דומה גם ביחס של בנייה ירוקה למיזוג הבית. המטרה של בנייה ירוקה כאמור היא חסכון באנרגיה בין השאר ולכן בעת הקמת המבנה נדאג לבידוד תרמי לבית ולהקמת החלונות ושאר פתחי האוורור במקומות אסטרטגיים. כך, בזכות בנייה ירוקה, נוכל בימות החורף הקרים וימי הקיץ החמים לשמור על הטמפרטורה הרצויה בתוך הבית ולא נזדקק לשימוש במזגנים או דומיהם המנצלים את האנרגיה וסותרים את המטרה של בנייה ירוקה. אלמנט נוסף בו נוגעת בנייה ירוקה בדרכה להשגת המטרה הנעלה אשר לשמה היא נועדה הוא שימוש בחומרי בנייה מתכלים או כאלה הניתנים למחזור. טכניקת הבנייה של בנייה ירוקה ניכרת בשוני המהותי שלה אף באתר הבנייה עצמו. בעוד שבאתרי בנייה רגילים מצטברת פסולת בניין רבה שנזרקת או לחלופין מזהמת את הסביבה, באתרי בנייה ירוקה, הרעיון הוא למחזר את הפסולת ולנסות להשביח אותה לשימוש נוסף. כך גם נמנע פגיעה בסביבה וכמו כן בזכות השימוש בטכניקת בנייה ירוקה, נחסוך את העלויות של שינוע חומרי בניין חדשים ושל פינוי הפסולת.

לסיכום,באמצעות שימוש בטכניקת בנייה ירוקה ניתן לחסוך מפגעים רבים מהסביבה היקרה שלנו. מעבר לכך, חשוב לציין שבזכות בנייה ירוקה ניתן אף לחסוך בעלויות שונות שכן המטרה כאמור של בנייה ירוקה היא חסכון באנרגיה ולכן נאלץ להשתמש פחות במוצרי חשמל ויותר ליהנות ממה שלטבע ולסביבה יש להציע לנו – כל זאת מבלי לפגוע בהם.

בנייה ירוקה